Efsanevi sanatçı Nuri Sesigüzel'den acı haber geldi. Usta müzisyen 85 yaşında hayatınım kaybetti.

Şanlıurfalı ünlü ses sanatçılarından Nuri Sesigüzel hayatını kaybetti. Nuri Sesigüzel'in ölüm haberini yakın arkadaşı İbrahim Tatlıses sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu:

"Nuri Sesigüzel ustamızı kaybetmişiz. Üzüntümü anlatamam. Tüm sevenlerine, ailesine baş sağlığı dilerim. Ustamıza Allah’tan rahmet dilerim"

Usta sanatçı Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti Usta sanatçı Ahmet Uğurlu hayatını kaybetti

Nuri Sesigüzel'in cenaze töreni yarın (21 Mayıs 2023 Pazar gün) Teşvikiye Camii'nde öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından İstanbul da Büyükçekmece Mezarlığına toprağa verilecektir.

Sanatçı Nuri Sesigüzel, son olarak İbrahim Tatlıses'in İbo Show programına katılarak Tatlıses'in önünü kestiğini söylemişti.

Sanatçı İbrahim Tatlıses, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; "Ustamızı kaybetmişiz. Duydum, üzüntümü anlatamam. Tüm sevenlerine, ailesine, baş sağlığı dilerim. Ustamıza Allahtan rahmet dilerim. Mekânı cennet olsun. Ustaların ustası 'Urfalıyam ezelden gönlüm geçmez güzelden loo' varolasın ustam" notunu düştü.

İbrahim Tatlıses, Kahtalı Mıçı, Latif Taş, Bedia Akartürk ve Nuri Sesigüzel son olarak geçen yıl 'İbo Show' programında bir araya gelmişlerdi. 

Sanatçı Bedia Akartürk, sosyal medya hesabından Nuri Sesigüzel ile birlikte olduğu fotoğrafları paylaşarak "Değerli sanatçı Nuri Sesigüzel'e Allah'tan rahmet; ailesi, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı ve sabır dilerim." notunu düştü.

NURİ SESİGÜZEL KİMDİR?

Nuri Sesigüzel, 1943 yılında Şanlıurfa'nın Birecik kazasında doğmuştur. Asıl adı Nuri Kaçtaş'dır. Çiftçilik yapan babası 'Mağo Ağa' (Mehmet) Urfa'ya bağlı Halfeti'nin Karamezra köyündendir.

Mağo Ağa, Beziki; annesi Nazey ise Ketik aşiretlerindendir. İlk ve orta tahsilini tamamladıktan sonra 13-14 yaşlarında çok sevdiği Halk müziğine gönül verdi. 14 yaşında saz çalmaya başladı.

1961'de İstanbul Radyosunun açmış olduğu sınavları kazandı ve Radyo sanatçısı olarak profesyonel sanat hayatına başladı. Plak şirketlerinin ilgisini çekince, 300'ü aşkın plak doldurdu.

1963'te sinemaya başladı. Yaklaşık 40 sinema filminde rol aldı. Film çevirdiği isimler arasında Fatma Girik, Semiramis Pekkan, Yıldız Tezcan, Münir Özkul gibi efsane isimler yer aldı. Yıldız Tezcan ve Münir Özkul ile başrolleri paylaştığı "Yayla Kartalı" önemli sinema filmleri arasındadır.

Nuri Sesigüzel ve Yıldız Tezcan, 'Yayla Kartalı' adlı sinema filminde görülüyor.

1963 -1995 yılları arasında da pek çok türkü besteledi ve usta sanatçı eserlerinde kendi sazını çaldı.

Editör: TE Bilisim