Türk Sineması'nın acı günü...

Yeşilçam'ın bir ustası daha hayatını kaybetti. Yönetmen Yılmaz Atadeniz 91 yaşında hayata veda etti.

Serenay Sarıkaya Ajda Pekkan'ı oynayacak Serenay Sarıkaya Ajda Pekkan'ı oynayacak

Bir hafta önce Sarıyer Eftal Hastanesi'ne kaldırılan Atadeniz'e corona virüsü teşhisi konulmuş, ciğerlerinde enfeksiyon oluşunca yoğun bakıma alınmıştı.

Acı haberi Zafer Algöz, "Yeşilçam'ın enteresan filmlere imza atan yönetmeni Yılmaz Atadeniz ağabeyimizi kaybettik. Allah rahmet eylesin" sözleriyle duyurdu.

YARIN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANACAK

Yılmaz Atadeniz yarın Bebek Camii'nde düzenlenecek olan tören sonrası Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

100'den fazla filmde yönetmen koltuğunda oturan Yılmaz Atadeniz,Yılmaz Güney'in 'Dağların Oğlu', 'Kahreden Kurşun', 'Kan Gövdeyi Götürdü', 'Aslanların Dönüşü', 'Çirkin Kral', 'Silahların Kanunu' ve 'Kovboy Ali' filmlerininin de yönetmeniydi.

YILMAZ ATADENİZ KİMDİR?

Yılmaz Atadeniz 1 Şubat 1932 tarihinde dünyaya geldi.

Kabataş Erkek Lisesi mezunu olan Atadeniz, kurgucu ve film yönetmeni olan ağabeyi Orhan Atadeniz'in ani ölümünden sonra Erman Film Stüdyosu'nda çalışmaya başladı.

Sinema alanındaki dernek ve sendikalarda kurucu olarak yer alan Yılmaz Atadeniz, Sine-Sen (Sine-Kamder) derneğinin kurucusu ve iki devre başkanlığını yaptı. 

1988'den beri Film Yapımcıları Derneği Yönetim Kurulu'nda görev alan Atadeniz, 1989'da II. Ankara Film Festivali ve 1992'de Altın Koza Film festivali Jüri Başkanlığı'nı üstlendi.

2007'de SE-SAM Türkiye Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı'na getirilen Yılmaz Atadeniz, 2008'de 45'inci Antalya Film Festivali'nde, 2012'de Konya Selçuk Üniversitesi'nde, 2015'te ise 34. İstanbul Film Festivali'nin Sinema Onur Ödülü'ne layık görüldü.

Editör: Olcay Ünal Sert