Vuslat Doğan Sabancı ve Ali Sabancı Yunanistan'ın Leros açıklarında deniz kazası geçirdiler

Hürriyet'in haberine Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, Yunanistan'ın Leros Adası'nda denizde kaza geçirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "İş dünyasının ileri gelen isimlerinden Sn. Ali Sabancı, eşi Sn. Vuslat Doğan Sabancı ile ağır bir deniz kazası geçirmiş, kazada yaralanan Ali Bey ilk müdahalenin ardından ambulans uçakla İstanbul'a sevk edilmiş; genel durumu iyi olan eşinin de ambulans uçakla İstanbul'a sevki planlanmıştır" dedi. Doğan Holding'den yapılan açıklamada ise çiftin tedavilerinin devam etmekte olduğu ve sağlık durumlarının iyiye gittiği ifade edildi.

Yunanistan'da tatilde olan Ali Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı, denizde zodyak botla kaza yaptı. Yaralanan çift ilk müdahalenin ardından Bodrum'a getirildi. Burada yapılan müdahalenin ardından ağır yaralı olduğu öğrenilen Ali Sabancı İstanbul'da özel bir hastaneye sevk edildi.

DOĞAN HOLDİNG: SAĞLIK DURUMLARI İYİYE GİTMEKTE

Doğan Holding'den yapılan açıklamada çiftin tedavilerinin devam etmekte olduğu ve sağlık durumlarının iyiye gittiği ifade edildi. Holdingin açıklamasında "Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı ve Eşi Ali Sabancı'nın 24 Ağustos 2023 tarihinde geçirdikleri deniz kazasının ardından tedavileri devam etmekte olup sağlık durumları iyiye gitmektedir." denildi.

ESAS HOLDİNG'DEN AÇIKLAMA

Esas Holding deniz kazasına ilişkin olarak "Esas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı 24 Ağustos 2023 tarihinde tatilleri sırasında bir deniz kazası geçirmiştir. Tedavileri devam etmekte olup sağlık durumları takip edilmektedir. Gelişmelerle ilgili kamuoyuna bilgi verilecektir" açıklaması yapıldı.

YUNANİSTAN'DA YEREL BASIN: 7 YARALI

Yunanistan'da yerel basında çıkan habere göre, gece yarısından kısa süre önce Leros ile Leipsos arasındaki deniz bölgesinde sürat teknesinin kayalıklara çarpması sonucu 7 kişi yaralandığı, ağır yaralanan 2 kişinin Leros Hastanesi'nde ameliyata alındığı ve yaralıların Türk vatandaşı olduğu belirtildi. 

MARİNAYA GELİŞ GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Ali Sabancı Leros'ta bulunan bir hastanede İstanbul'dan getirilen özel bir ekip tarafından ameliyat edilip entübe edildi. İç organlarında hasar olan Sabancı çifti, Bodrum'a getirildi. İlk müdahalenin ardından çift, deniz ambulansı ile Turgutreis Marina'ya getirildi. Sağlık ekiplerince karşılanan Ali Sabancı, Bodrum Turgutreis Limanı'ndan hava ambulansı ile İstanbul'a, Amerikan Hastanesi'ne sevk edildi. Bodrum’da tedavi altına alınan Vuslat Doğan Sabancı'nın da daha sonra İstanbul’a sevk edildiği belirtildi.

Çift Bodrum'a getirilirken Ali Sabancı'nın annesi Hayırlı Zerrin Sabancı da limanda çifti bekledi. Hayırlı Sabancı'nın oldukça üzgün olduğu görüldü.

YUNAN SAHİL GÜVENLİĞİ'NDEN KAZA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Yunanistan Sahil Güvenliği yetkililerinin yaptığı yazılı açıklamada " Leros ve Lipsi Liman Başkanlıkları dün akşam Birleşik Arama ve Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından, güneydeki bölgede, içinde altı yabancının (4 Türk vatandaşı, 1 Güney Afrika vatandaşı ve 1 İngiltere vatandaşı) bulunduğu Malta bandıralı E/P-T/R yüksek hızlı deniz taşıtının bir kayayla çarpışması ve bunun sonucunda iki kişinin ağır, bir kişinin de hafif yaralanmasıyla sonuçlanan bir olay hakkında bilgilendirildi.

Yıldız Tilbe "Emekli maaşı 150 bin TL olmalı" Yıldız Tilbe "Emekli maaşı 150 bin TL olmalı"

İki devriye teknesi kaza bölgesine intikal etti ve yaralılara yardımcı oldu. Yaralılar Leros Hastanesi’ne götürüldü ve tedavi altına alındı. Hastaneye götürülen kişilerden dördü tıbbi tedavilerinin ardından aynı gün taburcu edilirken, Türk vatandaşı olan bir erkek ve bir kadın Türk bandıralı özel bir yüzer ambulansla Türkiye'ye nakledildi. Leros Liman Başkanlığı tarafından bir ön soruşturma yürütülürken, Malta bandıralı E/G-T/R deniz taşıtı Leros Valiliği'ne devredildi" ifadeleri yer aldı.

BAKAN KOCA, DURUMLARI HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı'nın sağlık durumları hakkında sosyal medya platformu X üzerinden açıklama yaptı. Bakan Koca "İş dünyasının ileri gelen isimlerinden Sn. Ali Sabancı, eşi Sn. Vuslat Doğan Sabancı ile ağır bir deniz kazası geçirmiş, kazada yaralanan Ali Bey ilk müdahalenin ardından ambulans uçakla İstanbul’a sevk edilmiş; genel durumu iyi olan eşinin de ambulans uçakla İstanbul’a sevki planlanmıştır. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum" dedi.

AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu da sosyal medya hesabından geçmiş olsun mesajı paylaştı. Çavuşoğlu, 'Vuslat ve Ali Sabancı’ya geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Ali bey her iki ayda bir arayarak “Nasılsınız, iyisiniz değil mi?” diye halimizi sorar. Ben de en kısa zamanda Ali beyi arayarak “Nasılsınız, siz ve Vuslat hanım iyisiniz değil mi?” diye yeniden sorabilmeyi temenni ediyorum. Rabb’im Şâfi ismiyle şifa versin.' ifadelerini kullandı.

Gazeteci Burhan Akdağ'ın son dakika haberine göre ilk ameliyatta dalağı alınan Ali Sabancı akşam saatlerinde aort damarına stent takılmak üzere ikinci bir ameliyata girdi. Vuslat Doğan Sabancı da gün boyu yapılan tetkikler sonucunda ameliyata alınacak. Akdağ, çiftin hayatın tehlikeyi atlattığını bildirdi.

Editör: Haber Merkezi