"Selvi Boylum Al Yazmalım" ve "Kapıcılar Kralı" gibi Türk sinema tarihine damga vuran birçok filmin yapımcıArif Keskiner 86 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinema tarihine damga vuran birçok filmin yapımcısı olan Arif Keskiner, 86 yaşında hayatını kaybetti. Keskiner, "Kapıcılar Kralı" ve "Selvi Boylum Al Yazmalım" gibi önemli yapımların yapımcılığını üstlenmişti. Arif Keskiner’in vefat haberini, Almula Merter duyurdu.

Merter, “Koca bir devir bitti… Işıklarda uyu. Yattığın yer incitmesin Arif Keskiner” ifadelerini kullandı.

Arif Keskiner 2

Senarist ve yapımcı Arif Keskiner kurucusu olduğu Çiçek Bar’ın hikayesini ve orada yaşanan onlarca yıllık anılarını 2019'da Odatv'ye anlatmıştı.

Nazım Hikmet Vakfı, senarist-yapımcı Keskiner'in vefatına ilişkin bir mesaj yayımladı:

"Vakfımızın kuruluşundan bu yana hep yanımızda olan, otuz üç yılımızı birlikte geçirdiğimiz, Yönetim Kurulu üyelerimizden, sinemamızın pek çok önde gelen yapıtında imzası, emeği olan sevgili ağabeyimiz Arif Keskiner'i kaybetmenin acısı içindeyiz. Sanat dünyamızın ve ülkemizin başı sağ olsun..."

Arif Keskiner

Arif Keskiner kimdir?

Keskiner, 1938 yılında Adana'nın Osmaniye ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Osmaniye’de okudu. İstanbul Sultanahmet Ticaret Lisesi’ni, ardından İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu’nu bitirdi. Askerliğin ardından bir süre arkadaşı Yılmaz Güney’le çalıştıktan sonra dört yıl Ağaoğlu Yayınevi’nin müdürlüğü görevini yürüttü.

Daha sonra kitapçılık, spor yazarlığı ve İsveç’te muhabirlik, bulaşıkçılık yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra elliye yakın fotoromanın yapımcılığını, senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendi.

Aynı dönemde filmciliğe başladı. "Otobüs", "Kapıcılar Kralı", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Maden", "Köşeyi Dönen Adam" ve "Piyano Piyano Bacaksız" gibi filmlerin prodüktörlüğünü yaptı. "Yılanı Öldürseler" ve "Piyano Piyano Bacaksız" filmlerinin senaryo yazımına katıldı.

Halit Çapın’ın "Bay Alkolü Takdimimdir" adlı hayat hikâyesinden TRT’ye üç bölümlük ilk diziyi gerçekleştirdi. Ardından beş bölümlük "Bizi Güldürenler" dizisini yaptı.

Arif Keskiner 1

ARİF KESKİNER'İN cenaze programı belli oldu:

Arif Keskiner Cenaze Programı

Ahu Tuğba taburcu oldu! Tuğba'nın sağlık durumu hakkında yeni gelişme! Ahu Tuğba taburcu oldu! Tuğba'nın sağlık durumu hakkında yeni gelişme!

Arif Keskiner için 14 Mart 2024 Perşembe günü saat 11.00 de Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda anma töreni düzenlenecek. Tören sonrası Teşvikiye Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kilyos Demirciköy Mezarlığı'nda toprağa verilecektir.

Editör: Haber Merkezi