'Atatürk 1881-1919'un galası, Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Atatürk filminin galası Taksim AKM de yapıldı, La Casa de Papel'in Helsinki'si de katıldı. İyinemli, basın toplantısında "Çanakkale sahnesinde 15 dakika kendime gelemedim" diyerek önemli açıklamalar yaptı.

Galaya, filmin oyuncuları; Aras Bulut İynemli, Songül Özden, Mehmet Günsür, Sarp Akkaya, Berk Cihat ve Esra Bilgiç ile yönetmen Mehmet Ada Öztekin, senarist Necati Şahin, yapımcılar Saner Ayar ile Hakan Karamahmutoğlu’nun yanı sıra birçok ünlü isim katıldı.

Galada Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunu canlandıran Emre Mete Sönmez ile Stiliyan Kovaçev’i canlandıran Darko Perić de hazır bulundu.

İynemli: Dünyanın en saygı duyulan liderlerinden birinin hikayesini anlattık

Filmde Atatürk rolünü canlandıran oyuncu Aras Bulut İynemli çok heyecanlı olduğunu belirterek, "Heyecanlı değilmişim gibi davranamayacağım. Sorumluluğu çok büyük bir projenin içerisindeyim. Dünyanın en büyük ve en saygı duyulan liderlerinden birinin hikayesini anlattık. Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliğini oynamak gibi bir şansa eriştim. O yüzden tek bir motivasyonum vardı; layık olabilmek. Çünkü hiçbir zaman tam olmayacak hiçbir zaman özlemimizi karşılamayacak duygular bunlar, çok özlüyoruz. Layık olmak için gerçekten çok çalıştık. İki buçuk senelik bir emeğin sonunda burada karşınızdayız. Şimdi takdir seyircinin, umarım elimizden geleni yaptığımızı gösterebiliriz" dedi.

En çok etkilendiği sahneyi anlatan İynemli, "Benim en etkilendiğim yerlerden birini anlatmak istiyorum; Atatürk’ün 1934’te Anzak annelerine yazdığı bir mektup vardır. Biz o mektubu Çanakkale Savaşı’nın sonunda kullandık. O sahneyi çekmeden önce ben 15 dakika kendime gelemedim. Tabii bu galiba ikinci filme denk gelecek, orada göreceksiniz. Film aslında 6 bölümlük bir diziydi ancak yolculuğu değiştiği için iki film haline döndü" ifadelerini kullandı.

Filmde Mustafa Kemal Atatürk'ü canlandıran Aras Bulut İynemli, duygularını; "Çanakkale sahnesinden önce 15 dakika kendime gelemedim. O sahneyi çekmeden önce ben 15 dakika kendime gelemedim. Bu sanırım ikinci filme denk gelecek. Orada göreceksiniz" şeklinde dile getirdi.

'Omuzlarımda bir apolet gibi taşıyacağım bir işim var'
Filmde Zübeyde Hanım’ı canlandıran oyuncu Songül Öden, "Benim için çok heyecan verici bir süreçti. Mehmet Ada ile daha önce çalışmıştım. Mehmet Ada bana bu işi teklif ettiğinde önce korktum ve çekindim ama sonra beni ikna etti. Eğer bu işi hata edip kabul etmeseydim çok üzülürdüm. Bu ekibin bir parçası olduğum için çok mutluyum. Hayatımda omuzlarımda bir apolet gibi taşıyacağım bir işim var diyebilirim, Atatürk öyle bir iş. Seyirci de izlediğinde ne demek istediğimi anlayacak" diye konuştu.

Ali Rıza Efendi’yi canlandıran Mehmet Günsür, "Ne büyük bir onur Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bu projeyle burada olmak. Çok sevdiğim arkadaşlarımla beraber bu işi yapmak çok büyük bir mutluluk” dedi.

Madame Corinne’i canlandıran oyuncu Esra Bilgiç, “Cumhuriyet’in 100’üncü yılına yakışır bir proje yaptık. Arkadaşlarımla ve hocamla çalıştığım için çok memnunum. Saner Bey'e de ayrıca teşekkür ediyorum. Gerçekten bizim için harika bir serüvendi, umarım seyirci de beğenir ve takdir eder. Heyecanla yeniden izlemeyi bekliyorum" diye konuştu.

'İlk defa bu kadar büyük bir projenin içinde yer alıyorum'
Filmde Enver Paşa’yı canlandıran Sarp Akkaya bu projede yer aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, "Hayatımda daha önce birçok projede yer aldım ama bu kadar büyük bir projenin içinde ilk defa yer alıyorum. Her anlamda büyük bir projeden bahsediyorum. 100’üncü yıla ve atamıza yakışır bir iş çıkardığımıza inanıyoruz, bundan sonrası seyircinin takdiri" dedi.

Öztekin: Elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret ettik

Filmin yönetmeni Mehmet Ada Öztekin, “Uzun, yorucu, ağır, çok gururlandırıcı aynı zamanda da sorumluluğu çok büyük bir projeydi. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya gayret ettik. Tüm oyuncu arkadaşlarımla, prodüktörlerimle ve ekip arkadaşlarımla elimizden geleni yaptık. Son kararı seyirci izledikten sonra karar verecek” diye konuştu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunu canlandıran Emre Mete Sönmez ise “Çok güzel bir filmdi. Çok beğendim. Kendim oynadığım için de çok gururluyum. Oyuncu ablalarım ve abilerime çok teşekkür ediyorum” dedi.

"Atatürk 1881-1919" filminin özel bir kısmı ilk olarak 29 Ekim’de televizyonda izleyicilerle buluşacak. Daha sonra filmin birinci bölümü 3 Kasım’da, ikinci bölümü ise 5 Ocak 2024’te vizyona girecek.

Aras Bulut İyinemli kimdir?

En son Atatürk dizisiyle gündeme gelen Oyuncu Aras Bulut İynemli, kariyer basamaklarını tırmanmaya devam ediyor.
En son Disney Plus’ın platformda yayınlamayı reddettiği ve bünyesinde bulunan Fox TV Türkiye’ye ilk filmi yayınlama hakkını verdiği Atatürk dizi film projesiyle gündeme gelen Oyuncu Aras Bulut İynemli, kariyerinin yükselme döneminde.

2010 yılındaki Öyle Bir Geçer Zaman Ki dizisiyle sektöre giriş yapan Aras Bulut İynemli, sonrasında 2013 – 2014 yıllarında rol aldığı Muhteşem Yüzyıl dizisinde kendisini sektörde kalıcı hale getirdi. 2016 – 2017 yılları arasında Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolünü paylaştığı İçerde dizisi ise geniş bir hayran kitlesine ulaşmasına neden oldu.

İynemli, İçerde biter bitmez aynı yapım şirketi olan Ay Yapım’ın Çukur projesinde dört sezon boyunca canlandırdığı Yamaç Koçovalı karakteriyle ise rüşdünü ispatlayıp adını Türkiye’nin önde gelen oyuncuları arasına yazdırdı.

Çukur dizisindeki başarılı performansıyla elde ettiği popülarite, İynemli’nin pek çok markanın reklam yüzü olmasını sağladı. İynemli aynı zamanda bu süreçte 2019 yaz döneminde yılın en çok izlenen filmi olan 7. Koğuştaki Mucize filminde başrol oynadı. İynemli’ye Atatürk dizisi projesi teklifi ise Çukur dizisinin son sezonundayken geldi.

SANATÇI BİR AİLEDE YETİŞTİ
25 Ağustos 1990 İstanbul doğumlu Aras Bulut İynemli’nin başarılı sanat kariyerinin arkasında sanatçı bir aileden yetişmenin önemli bir etkisi var. Aras Bulut İynemli’nin ablası Yeşim İynemli ses sanatçısı iken ağabeyi Ekim 1979 doğumlu Orçun İynemli ise tiyatro oyuncusu.

Aras Bulut İynemli, lise eğitimini Beşiktaş Anadolu Lisesi’nde tamamladı. İynemli, üniversite eğitimini ise İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği Fakültesi’nde aldı.

ÖZEL BİR UĞRAK: ATATÜRK DİZİSİ
Aras Bulut İynemli’nin Kurtuluş Savaşı’nın lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandırdığı “Atatürk” dizisi Cumhuriyet’in 100’üncü yılı olan 2023 yılında izleyiciyle buluşacak.

Dizinin proje aşamasında olduğu 26 Ekim 2021’de İynemli, “Mustafa Kemal Atatürk’ü anlatan bir projemiz olacak. Ben de Mustafa Kemal Atatürk’ü canlandıracağım. Çok heyecanlıyım. Çünkü böyle bir rolü canlandırmak büyük bir onur ve gururdur. Tüm ekip heyecanlıyız. Projeyle ilgili çok bilgi veremiyorum, yapım şirketi zamanı gelince açıklama yapacaktır. Ulu önderimizi elimizden geldiğince en iyi şekilde anlatmak tek amacımız” şeklinde konuşmuştu.

Disney Plus’ın diziyi platformda yayınlamama kararı almasının ardından 11 Ağustos 2023’te Gazete Magazin’e konuşan İynemli ise “Benim oynayan ve bu sorumluluğu alan kişi olarak Atatürk’e ve projeye sahip çıkmak en önemli görevim. Yapım şirketi, platform böyle bir karar aldı bu konuda. Atatürk’ün zaten dünyanın en büyük liderlerinden biri olduğunu anlatmaya gerek yok. Hatta bence en büyüğü. Dünyada izlenmesi için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullanmıştı.

FİLMOGRAFİSİ
Aras Bulut İynemli’nin yer aldığı projeler ve roller şu şekilde:

Öyle Bir Geçer Zaman Ki (2010-2013): Kanal D ekranlarına yayınlanan dizide İynemli, Mete Akarsu karakterini canlandırdı.

Muhteşem Yüzyıl (2013-2014): 2011 yılında Show TV’de yayınlanmaya başlayan ve 2012-2014 yılları arasında Star TV’de yayınlanan dizide İynemli, Şehzade Bayezid karakterine hayat verdi.

Mahmut ile Meryem (2013): Filmde İynemli başrol Mahmut karakterini canlandırdı.

Tamam mıyız? (2013): Filmde İynemli başrol İhsan karakterine hayat verdi.

Maral: En Güzel Hikayem (2015): İynemli başrollerini Hazal Kaya ve Can Nergis ile birlikte paylaştığı ve TV 8 ekranlarında yayınlanan dizide Sarp Altan karakterine hayat verdi.

Türker İnanoğlu'nun ardından... Türker İnanoğlu'nun ardından...

İçerde (2016-2017): Show TV’de yayınlanan ve Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolünü paylaştığı dizide İynemli, Umut Yılmaz/ Mert Karadağ karakterini canlandırdı.

Çukur (2017-2021): Show TV ekranlarında yayınlanan dizide İynemli, dört sezon boyunca Yamaç Koçovalı isimli başrol karakterine can verdi.

7. Koğuştaki Mucize (2019): Yılın en çok izlenen filmi olan filmde İynemli, Memo adlı başrol karakterini canlandırdı.

Atatürk (2023): Üç filme bölünen dizide İynemli, Kurtuluş Savaşı’nın lideri ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hayat verdi.

Editör: Olcay Ünal Sert