Cüneyt Arkın'ın vefatı dostlarını yasa boğdu!

Cüneyt Arkın, evinde rahatsızlanarak gece saatlerinde Beşiktaş Ulus’ta bulunan özel bir hastaneye getirildi. Usta sanatçının hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği belirtildi.

Usta oyuncunun vefatı sanat dünyasını yasa boğdu. Ünlü isimler büyük ustanın ardından duygularını dile getirdiler...

Türkan Şoray: Seni sonsuza kadar kalbimde yaşatacağım...

Canım Cüneyt...
Bundan sonra, yokluğunu bilmek, düşünmek, öyle acı ki…
Seni sonsuza kadar kalbimde yaşatacağım…
Sinema ve tüm sinemaseverlerde, yerin dolmayacak.

Hülya Koçyiğit: Sinemamıza büyük izler bırakan canım arkadaşım benim!

Sinemanın bana kattığı değerlerden sevgili arkadaşım Cüneyt Arkın’ın vefat haberi ile derin üzüntü içindeyim. Türk sineması bir ustasını, bir çınarını daha kaybetti bugün. Sinemamıza büyük izler bırakan canım arkadaşım benim, filmlerinle yaşayacaksın kalplerimizde.

Sevgili ailesinin başta olmak üzere hepimizin başı sağ olsun.

Ajda Pekkan: Sanat camiamızın ve Türk milletimizin başı sağolsun.

Türk sinemasının usta Jönü, arkadaşım sanatı ve duruşuyla gerek karakteriyle Sinemaya katkıları ile hepimize örnek olmuş büyük sanatçı Cüneyt Arkin’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim.

Sayın Arkın’a Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin, sevenlerinin, sinema ve Sanat camiamızın ve Türk milletimizin başı sağ olsun.

Filiz Akın: 'İçime doğmuş gibi televizyonu açmak istemedim bugün'

Sanki içime doğmuş da acı haberi duymak, istemiyormuşum gibi televizyonu açmamıştım bu sabah. Hala haberin yarattığı şok etkisiyle konuşamıyorum. Telefonlarım çalıyor durmadan… Öyle üzgünüm ki… Hani klasik bir tanımlama vardır “ O bizim Malkoçoğlu’muz , Dünyayı kurtaran cengaverimizdi falan filan… En kısa haliyle o bizim “Cüneyt Arkın’ımız”dı. Biraz kendime gelince devam ederim…

Gönül Yazar: Kanatlarım vardı kırıldı

Kanatlarım vardı, uçuyordum, şimdi o kanatlarım kırıldı, ben nasıl uçacağım. Bütün ailenin başı sağ olsun, ben de o ailedenim. Çok üzgünüm, seni çok özleyeceğim canım Cüneyt’im, gözün arkada kalmasın ben hep Betül’ün yanında olacağım.

Gülşen Bubikoğlu: Acı haberle göğmsüme bir yumruk oturdu...

Bu sabah aldığım acı haberle göğsüme bir yumruk oturdu. Cüneyt Arkın'ı kaybetmişiz! Sinemanın en güçlü aktörü, sağlığını bedel olarak ödediği, benim en yakışıklı partnerim. Hiçbir şeye odaklanamadan oturduğum yerde kalakaldım. Ne kadar üzgünüm, anlatamam. Canım Betül ve güzel aileye başsağlığı ve sabır diliyorum. Zor kabullenilecek bir kayıp. Huzur içinde uyusun canım dostum.

EMEL SAYINBİRKAÇ GÜN ÖNCE GÖRÜŞMÜŞTÜK

Emel Sayın, Kanal D ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan ve sunuculuğunu Hakan Ural ile Nur Tuğba Namlı’nın yaptığı “Neler Oluyor Hayatta” programına canlı bağlanarak acısını paylaştı. Gözyaşlarına hâkim olamayan Emel Sayın, “Biraz önce öğrendim, gerçekten çok üzüldüm. Birkaç gün önce konuştuk Cüneyt ve eşiyle. Çok sevdiğim bir arkadaş, dost, aynı zamanda çok takdir ettiğim ve saygı duyduğum bir oyuncu. Çok üzüldüm” diye konuştu.

Cüneyt - Betül Arkın ve çocukları Erol Evgin ile birlikte görülüyor.

Erol Evgin: Çok yakışıklıydı, güneş gibi ışık saçıyordu.

Türk sinemasının efsanesi Cüneyt Arkın’ı yitirdik. Çok üzgünüm.

Akademide Mimarlık öğrencisi olduğum yıllarda Kabataş’ta film çekiyordu. İzlemeye gittim, çok yakışıklıydı, güneş gibi ışık saçıyordu.

Sonraki yıllarda tanıştık, kendisi ve sevgili eşiyle arkadaş olduk. Çocuklarımız hala dostluklarını sürdürüyorlar.

Çok büyük bir kayıp! Değerli ailesine sabır, sevenlerine ve Türk sinemasına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun!

Tarkan: Biz seni çok sevdik.

Cüneyt Arkın.
Biz seni çok sevdik.
Sen ölümsüzsün kalbimizde.
Türk sinemasının en büyük efsanelerinden biri olarak her daim sevgiyle, saygıyla anacağız seni. Nurlar, ışıklar içinde uyu.

Ailesi ve tüm sevenlerine başsağlığı dilerim.

Ferhat Göçer: Bizi biz yapan...

Bizi biz yapan, bizi bize bağlayan en güzel insanlardan biriydi… Mekânın cennet olsun.

Cem Yılmaz "Cüneyt Arkın ölümsüzdür."

Cüneyt Arkın ölümsüzdür. Özlemle, sevgiyle anılacak kıymetli büyüğüme her şey için teşekkür ediyorum. Allah rahmet eylesin.

Banu Alkan: Dünyanın en yakışıklı adamıydı. Böyle bir yüz Hollywood’da olsaydı kimse onunla yarışamazdı. Yakışıklılığı kadar o güzel kalbini anlatmaya da kelimeler yetmez. Çok üzgünüm çok. O benim gözyaşı dökeceğim tek adamdır!

Ahu Tuğba:  Türk Sinemasi'nin Dünya yapımlarında ilk temsilcilerinden, efsane, duayen, yeri dolmayacak ve asla doldurulamayacak dev usta, büyük sanatçı CÜNEYT ARKIN! OlmadI be usta, bizi yetim biraktIn. Bu satırları yazmak çok acı, mekanın cennet olsun Allah ailene sabırlar nasip etsin, inşallah ve tüm seni sevenlerine.

Bülent Ersoy: Güle güle, gönüllerde yaşayacaksın.

Cüneyt Arkın 5 ay sonra can dostu Fatma Girik'e kavuştu.

Orhan Gencebay: Kendisiyle film de çektik. Birçok anımız var.

Hepimizin başı sağ olsun. Çok değerli bir sanatçıydı, izler bıraktı ve bırakacak. İstisna biriydi. Allah gani gani rahmet eylesin. Çok eski arkadaştık. Neticede son zamanlarda hastaymış. Durumu iyi değil diye duyuyorduk. Sinemamıza gelen atraksiyonları ile kimsenin yapamayacağı sahneleri yapmıştır. Kendisiyle film de çektik. Birçok anımız var. Çok da güzel şeyler yaşadık. Değerini birçok nesil iyi bilir. Ben bir sanatçı dostu olarak anlatabilirim. Çok da yakışıklı biriydi. Dünya sahasına rahatlıkla çıkabilecekti.

Kerem Alışık: İnsan kalplim ...kökten Yeşilçamlım... büyük sanatçım ..

Nefesimizi tutar gibi tutuyoruz kendimizi ... Gönlümüze düşen yük o kadar ağır ki kaldıramıyoruz…
Ah benim canım Cüneyt Arkın ağabeyim .
İnsan kalplim ...kökten Yeşilçamlım... büyük sanatçım ..
filmimiz koptu...içimizden bi parça koptu.... sokaklarda adını koşturduğumuz çocukluğumuz koptu..
sıcak ekmek kokuları bıraktın kalbimizde ...
Mekanın cennet olsun..

Mustafa Sandal: Yeşilçam'ın efsanesi, çocukların kahramanı, hepimzin Cüneyt ağabeyi

Yeşilçam'ın efsanesi, bir dönemin çocuklarının kahramanı, hepimizin Cüneyt ağabeyi... Seni kaybetmek beni çok ama çok derinden üzdü. Mekânın cennet olsun güzel yürekli adam.

Türker İnanoğlu: "Kendini çok yıprattı..."

32 tane film çektik beraber. Çok yakındık. Çok üzüldüm. Kendini çok yıprattı. Kendini çok yıprattı Cüneyt... Ne diyeceğimi şaşırdım. Allah rahmet eylesin. Mekânı cennet olsun. Çocuklarının ve eşinin başı sağ olsun. Kara Murat'ı çekerken set arasında top oynarken göğsüne top çarptı. Nefes alamaz hale geldi. Suni teneffüs yapıldı. Beraber Roma'da film çektik. Devamlı yurtdışında çalışmalar yaptık. Devamlı beraberdik. Cüneyt dublör kullanmadan çalışırdı. Eli, kolu her şeyi sakattı. Dinlemezdi. 'Dublör yapar' derdik. 'Yok ya ben yaparım' derdi. O tıbbiyeden çok iyi dereceyle mezun olmuş bir doktordu. Sinemaya girdi. Doktorluk yapmayacağını söyledi. Sinemada yürüttü hayatını. Kaderini kendi çizdi. Ne diyebilirim başka? İçki içiyordu bir ara. Sonra onu da bıraktı. Kötü bir alışkanlığı yoktu. Çok şaşırdım ben. Ben sinemanın en eskisiyim. Türk sinemasına gelmiş geçmiş en iyi jöndü Cüneyt. Hepsiyle çalıştım. Cüneyt bir numaraydı. Geçenlerle de kalanlarla da. İnsanlar giderken durup Cüneyt'e bakarlardı. Öyle fiziki bir durumu vardı.

Atilla Dorsay: "Yeşilçam'ın büyük yıldızıydı"

Şu an öğrendim çok üzüldüm. O kadar yakışıklı bir adamdı ki Yeşilçam'ın büyük yıldızıydı. Dört Yapraklı Yonca ile filmler çevirdi. Ben en çok onu Türkan Şoray ve Filiz Akın ile olan filmleriyle hatırlıyorum. Bir stardı, bir star olmanın bütün gerekliliklerini yerine getirdi. Eşine sağdık bir eşti. Aşk filmlerinde de rol aldı, aksiyon filmleriyle bütünüyle bir sanatçıydı.

Serdar Gökhan: Çok ince ve yufka yürekli bir insandı.

Çok ince ve yufka yürekli bir insandı. Her şey dilindeydi. Karşılıklı rol yaptığımız zaman daha iyi rol yapma derdindeydik. Yolda öğrendim, yıkıldım. Dilim damağım kurudu. Tekrar başımız sağ olsun diyorum.

Melek Baykal: Bir yıldız kaydı...

Bir yıldız kaydı gitti. Türk sinemasının çok önemli bir ismini Cüneyt Arkın'ı kaybetmişiz… Yolunuz açık olsun yattığınız yer incitmesin ailesine sabırlar diliyorum.

Ayla Algan: Ben de gideceğim.

Çok iyi oyuncuydu. Gençler araştırıp okusunlar. O kadar güzeldi ki ama hiçbir zaman güzelliğe yatırım yapmadı. Filmlerinde gider kendi başına atlama, zıplama, kılıç... Her şeyi kendi başına öğrenirdi. hiç dublör kullanmadı. Uçtuysa, düştüyse, kalktıysa bunu hep kendi yaptı. Biz bayram tatili yapardık. O gider çalışırdı. Hollywood'da onun gibi güzel adam yoktu. Cüneyt, Alain Delon'dan daha iyi oyuncuydu. Sırayla gidiyoruz. O 85 ben 86'yım. Herhalde ben de gideceğim. Ben öğrencilerime de söylüyorum . Çok seviyorsanız bu işi yapın. Şöhret olmak için yapılmaz, bir kere yaparsın sonra seni unuturlar. Yapılacak iş değil. Ne anan kalıyor ne baban, ne çocuğun... Dedikodular çıkıyor seni bozmak için... Aileni korursan yaşarsın. Cüneyt de öyleydi. Ailesini korudu. Cüneyt ağır işçiydi. Kendi tekniğini oluşturdu. Kimseye muhtaç değildi. Her oyunu oynuyordu. Dönem de oynuyordu, zengin adamını da oynuyordu, sokak çocuğunu da oynuyordu... O güzellikle. Oğlunu gönderdi bana. 'Kendin mi istiyorsun, baban istiyor' diye mi dedim. 'Biraz öyle' dedi. 'Yapma oğlum' dedim. 'Cüneyt Arkın'ın oğlusun diye yapma' dedim. Miras ev bark değil, yetiştirdiğin evlattır. Şimdi bunlar genç çocuklara öğretiliyor. O kendi öğreniyordu. Hep beden çalışması Cüneyt'inki. Çok iyi oyuncuydu.

Hamdi Alkan: Benim kahramanımdın...

Sen benim kahramanımdın. Hep öyle kalacaksın. Filmlerinde zor durumda kalanları kurtarmaya geldiğin an, sinema salonunda coşkun bir alkış kopardı. Seni çıktığın sonsuz yolculuğuna uğurlarken, bitmeyen çocuksu heyecanım, saygım ve sonsuz sevgilerimle alkışlıyorum. Huzur içinde uyu.


Engin Çağlar: Sinemada benden daha eski
Cüneyt benim can dostum, arkadaşım, meslektaşım... Sinemada benden daha eski. Hepimizin kalbinde bir yeri var. Ben de onun filmlerini seyrettim. Erkek oyuncular olarak hiç yan yana gelmedik. Bir erkek, bir kadın başrol oyuncusu vardır Türk sinemasında. O yüzden bir hatıram yok ama birbirimizi takip ederdik. Atlı, kavgalı, düşmeli sahneler bünyemizi yıprattı gibi geliyor bana. Aynı dönemin oyuncuyuz. Benden 3 yaş büyüktü. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Yutkunurken zorlanıyorum. Filmde karşılaşmadım ama dışarda çok görüştüğümüz günler oldu. Arkadaşlarımın dünyadan gitmesi, benim arkalarından konuşmam pek etik gelmiyor. Kalbimizde yaşayacak. Bir ödül töreni vardı 2 yıl önce. Orada beraberdik. Cüneyt'in sağlı sorunları vardı. hırpalanmış bir vücut. Yürümeyle ilgili bir sıkıntısı vardı ama kafası, düşünceleri pırıl pırıldı. Sabah açtım televizyonu bas bas bağırıyor televizyonlar. Şok oldum. Aynı insanlarla oynamışsınız, aynı ortamlarda çalışmışız, aynı şartları yaşamışız... Bir bakıyorsunuz ki hayatını kaybetmiş Cüneyt Arkın. Bütün gün aklım beynim gitti benim. Hepimizin başı sağ olsun.

Derya Baykal:

Kalbimizde yerin çok kıymetli, güle güle Cüneyt Arkın…

Burçak Evren:

Bu hepimiz için büyük şok oldu. Cüneyt Arkın nasıl anlatılır iki kelimeyle bilemiyorum. Usta ve eşi bulunmaz bir sanatçıydı. Büyük bir kaybımız var. Tek tek kaybediyoruz. Yeşilçam tarih yazdı tarih oluyor. Bir perdedeki Cüneyt Arkın var bir de perdenin arkasındaki Cüneyt Arkın var. Yükseldikçe alçalmasını bilen biriydi, içimizden biriydi. Kendine özgü biriydi. Gençlik yıllarında başladığı sinemada iz bıraktı. Sadece sevilmeyip onun filmleri gençlere rol model olmuştur. İyi bir aile babasıydı, çocuklarına çok düşkündü. Sinema için yaratılmış biriydi. Mütevazı ve yakışıklıydı.

Hakan Peker:

Türk sinemasının efsane sanatçısı Cüneyt Arkın ağabeyimi kaybettik. Tüm sevenlerine ve ailesine ve arkadaşlarına başsağlığı dilerim. Allah rahmet eylesin asla unutulmayacaksın… Çok üzüldüm

Gül Sunal:

Ne yazacağımı bilmiyorum…

Fazıl Say

Üzüntüm büyük.

Işıklar içinde uyusun Cüneyt Arkın.

Sevgiyle, saygıyla teşekkür ediyorum bu halka verdiği her şey için.

Armağan Çağlayan: Güle güle Malkoçoğlu

Ömrümden bir yaprak daha eksildi … Güle güle Malkoçoğlu… Güle güle Kara Murat… Güle Güle Dünyayı Kurtaran Adam… Şimdi gelseniz yine kalenin ardından , sinema yine alkışa ıslığa boğulsa…… Yattığınız yer incitmesin….

Murat Soydan:

Başımız sağ olsun, mekanın cennet olsun.

Celil Nalçakan:

Cüneyt Bey bence, sinemamızın en büyük jönüydü… Daima da öyle kalacak. Ailesinin ve hepimizin başı sağ olsun. Mekânı cennet olsun.

Ata Demirel

Seni çok sevdik nurlar içinde yat...

Nilgün Belgün

Cüneyt Arkın...
Gençlik yıllarımın yakışıklı kahramanı…
Çok üzgünüm çok…
Başımız sağ olsun mekanı cennet olsun.

Nebil Özgentürk

Halkın dertlerini gerektiğinde sinema yapımcılarına zorlatan ama tabii ki Kara Murat gibi Karaoğlan gibi hala çok seyredilen kahramanvari filmlerinde de bulunmuş çok özel bir karakterdi Cüneyt Arkın. Gerçekten hayatı bir belgesel konusu, onun için de bu kadar konuşuyoruz. Çok hoş bir yüzü var Cüneyt Arkın'ın, o dönem sinemamız zaten yeni bir jön arıyor. Binlerce başrol oyuncusu var önümüzden geçen, samimi söylüyorum inanın bir Cüneyt Arkın efsanesini bulamayabiliriz. O zor koşullarda halkın kalbine yerleşmiş, biz ülke gibi bir insanı kaybetmiş bulunuyoruz. Cüneyt Arkın'ın yaptığı her şey olay olur hala, bu insanlar çok büyük bir mücadele başlattılar.

Editör: TE Bilisim