The New York Times “Yılın En Stil Sahibi Ünlüleri" seçti The New York Times “Yılın En Stil Sahibi Ünlüleri" seçti

Özgür Masur'dan 100. yıla 100 tasarım

Ünlü modacı Özgür Masur, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 parçadan oluşan “Anatolia” koleksiyonuna imza attı.

Masur’un “Ülkeme bir armağan” olarak diye tanıttığı koleksiyon önceki gün Tersane İstanbul’da düzenlenen özel defileyle beğeniye sunuldu.

Defileyi aralarında Nebahat Çehre, Nilperi Şahinkaya, Büşra Develi, Merve Dizdar, Melike Şahin, Feryal Gülman, Fatoş Altınbaş, Nil Bentürk, Nejdet Ayaydın, Emel Ayaydın, Arzu Sabancı, Melisa Şenolsun, Ahu Yağtu, Tolga Sarıtaş, Göksel, Yeşim Ceren Bozoğlu, Esra Erol, Bige Önal, Başak Dizer Tatlıtuğ, Eda Gürkaynak, Burak Deniz ve Gülcan Arslan’ın da bulunduğu 500 davetli izledi.

Nigar Cabbarow - Sedef Kırgız - Revna Demirören - Nesrin Sarıoğlu

Koreografisini ve prodüksiyonunu Uğurhan Akdeniz’in üstlendiği defilede tamamı el işçiliği olan kumaşlarla hazırlanan 100 tasarımı 100 manken tanıttı.

Özgür Masur, Cumhuriyetimizin 100. yılını, Anadolu’nun eşsiz entelektüel mirasının mimarı kadınlardan ilham aldığı, yeni ANATOLIA by ÖZGÜR MASUR koleksiyonuyla kutluyor. Dünyanın en mistik topraklarına saygı duruşu niteliğindeki 100 parçalık koleksiyon, 26 Ekim Perşembe akşamı, Tersane İstanbul’ da 100 mankenin podyuma çıktığı defilede sunuldu.

Anadolu medeniyetlerinden ilham alan formları Özgür Masur evreninde içselleştirerek, birçok sanat akımından referans alan tasarımcı, yeni koleksiyonunu Türkiye’nin dört bir yanındaki kadın enstitülerinde gerçekleştirdiği üç yıllık araştırma süreci ardından tamamladı.

Anadolu'nun geleneksel üretim tekniklerini ve kumaşlarını güncel formlarla buluşturarak, kadınların bu mirasa kattığı değeri vurgulayan Özgür Masur, koleksiyonda Anadolu tarihinin ötesine, medeniyetler arası 100 yıllık bir yolculuğa çıkarken, Cumhuriyetimizin bu özel yılına atıfta bulunuyor.  Masur, her bir işleme detayını toplumsal bir hikâye ile bağdaştırıyor, Anadolu kültürüne ait büyüleyici parçalara hayat veriyor. Makrome, iğne oyası, tel kırma gibi Anadolu’ya ait nüanslar, cesur ve iddialı el işçiliğiyle, Özgür Masur imzasını gözler önüne seriyor. Tamamı bu topraklarda geliştirilen işleme teknikleri ile yine bu toprakların yetiştirdiği zanaatkarlarla üretilen koleksiyon, coğrafyaya özgü eşarp bağlama, halı dokuma ve çini deseni ile bütünleşerekMasur’un eşsiz couture yeteneğini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Toplumu medeniyete dönüştüren kültürel ögelere, giyilebilir bir biçim kazandıran tasarımcı, klasikleşen görünümlerine Anatolia by Özgür Masur ile analitik ve kavramsal yeni formlar kazandırıyor. Anadolu’nun özü gibi couture işçiliğinde de kompozit bir yaklaşımı benimseyen koleksiyon, örf ve adetlerin metalaştırdığı kadınların, içerisinde bulunduğu sosyal ve psikolojik baskının izlerini ortaya koyuyor. Anadolu topraklarına yolu düşen herkesin zihninde ikat kumaşlarından kutnuya; tel kırmasından iğne oyasına etnik birçok referans canlanırken, Özgür Masur, akıllarda kalan formları değil duyguları somutlaştırıyor ve art deco’nun avangart modern tavrıyla evrensel bir dil ortaya koyuyor.

‘’Anatolia koleksiyonu ülkeme bir armağan.’’

Anatolia koleksiyonunu yaşamış olduğu ülkeye bir armağan olarak tanımlayan Özgür Masur; ‘’Bu benim ikinci imza koleksiyonum ve bu süreçte kendi DNA’mın peşine düştüm. Anatolia ile kadınlarımızı onurlandıran bir koleksiyon ortaya koymaya ve bu topraklarda gizlenen hikayeleri kadının perspektifinden anlatmaya özen gösterdim. Bu topraklardaki her birey gibi bunu yaparken ben de cesaretimi Cumhuriyetimizden aldım. İşte bu yüzden sadece yüz yıllık değil, yüz parçalık bir hikâyeye dönüştü. Ben koşullar ne olursa olsun kadının gücünü kutlamaktan vazgeçmeyeceğim, çünkü Cumhuriyet sınırsız, sonsuz ve koşulsuz düşünmeyi beraberinde getirir.” diyor. 

Koreografisini ve prodüksiyonunu Uğurhan Akdeniz’in üstlendiği defilenin styling çalışmalarını Burak Sanuk gerçekleştirirken, makyaj tasarımları Kryolan ürünleri ile Ece Birsen tarafından, saç tasarımları ise İbrahim Zengin ve No21 ekibi tarafından gerçekleştirildi.

Özgür Masur'un İstanbul da ki defilesine ilgi büyük oldu.

Editör: Olcay Ünal Sert