Reklam, dizi ve belgesel yapımlarından tanıdığımız CineGenna Pictures yapım şirketi, ilk sinema filmiyle izleyicilere Cumhuriyetimizin sıra dışı bir öyküsünü anlatmaya hazırlanıyor. Onur Tuna, Pelin Akil, Engin Şenkan, Necip Memili, Mustafa Avkıran, Aslı Tandoğan ve çocuk oyuncu Azra Aksu gibi yıldız isimleri bir araya getiren “Son Akşam Yemeği” filminde cumhuriyet ilan edilmeden bir gün önce 28 Ekim 1923 Pazar günü ve gecesi Çankaya Köşkü’nün mutfağında yaşananlar beyazperdeye taşınıyor. Farklı konusuyla dikkat çeken film  27 Ekim’de vizyona girecek.

Çankaya Köşkü’nün üst katında yeni bir yönetim şekline geçiş tartışılıyordur ve ertesi gün cumhuriyet ilan edilecektir. Alt katta bulunan mutfakta ise o tarihi anlara tanıklık eden aşçısından, yamağına mutfak çalışanlarının hüzün ve mutluluk dolu yirmi dört saati beyazperdeye yansıyacak.

Temposu hiç düşmeyen, cesur senaryosuyla tarihe farklı bir açıdan bakmamıza olanak tanıyan filmin yapımcılığını dizi ve belgesel yapımlardan tanıdığımız CineGenna Pictures üstleniyor.  Yaratıcı yapımcılığını Esra Seyrekbasan’ın yaptığı, ön hazırlık çalışmaları yaklaşık iki yıldır süren bu özel projenin senaryosunu Ayla Hacıoğulları ile Vilmer Özçınar kaleme aldı. Yönetmen koltuğu ise Levent Onan’a emanet.

Onur Tuna Atatürk'ü canlandırıyor.

Yıldızlarla Dolu Oyuncu Kadrosu

“Son Akşam Yemeği” filmi, konusu kadar yıldızlarla dolu oyuncu kadrosuyla da dikkat çekiyor.

Son yılların en başarılı ve yetenekli isimlerinden olan Onur Tuna’nın Mustafa Kemal Paşa’yı, Pelin Akil’in Latife Hanım’ı canlandıracağı, Engin Şenkan ve Azra Aksu’nun Ahir Usta ve torunu Elif olarak başrolleri paylaşacağı filmde Necip Memili, Aslı Tandoğan, Mustafa Kırantepe, Yasemin Conka, Nehir Gökdemir ve Tuğba Daştan gibi birbirinden değerli oyuncular da rol alıyor.

Pelin Akil filmde Atatürk'ün eşi Latife Hanım'ı canlandırıyor.

Dekor, kostüm ve sanat çalışmaları aslına uygun olarak yapılan, o günlerin sosyal ve psikolojik atmosferini açık yüreklilikle yorumlayan “Son Akşam Yemeği”, 27 Ekim Cuma günü, Cumhuriyetimiz 100. yılında Türkiye, Avrupa ve Azerbaycan’da aynı anda vizyona girecek.

Neşe Aksoy kötü haberi kendisi duyurdu Neşe Aksoy kötü haberi kendisi duyurdu

Atatürk'ü canlandıracak olan Onur Tuna, ilk film teklifi geldiğinde duygularını şöyle paylaşmıştı: "Çanakkale cephesi üzerinden çekilmiş, Cumhuriyet ya da Osmanlı’nın çöküş dönemine dair çekilmiş projeler var. Bu biraz daha kendi içinde, halk üzerinden Atatürk’ü anlatan bir hikâye. Lokal. Tüylerim diken diken oldu, direkt menajerimi aradım ve 'Oynamak istiyorum' dedim." 

Editör: Olcay Ünal Sert