Televizyoncu & Yapımcı Saner Ayar, NTV ekranlarında hafta içi her gün yayınlanan, sunuculuğunu Ceyda Düvenci'nin üstlendiği Bambaşka Sohbetler'e konuk oldu. Yapımcılığını BBO Yapım'ın üstlendiği Bambaşka Sohbetler'de Saner Ayar, Disney Plus'ın yayınlamaktan vazgeçerek Türkiye'de büyük tartışmalara yol açtığı Atatürk filmi için ilk kez konuştu. Sizlerle öne çıkan başlıkları ve Saner Ayar'ın Atatürk filmi için açıklamalarını paylaşıyoruz:

SANER AYAR'IN ATATÜRK FİLMİ AÇIKLAMASI

Filmin 14 milyon 700 bin dolar sadece prodüksiyon tarafı. Şu an 25 milyon dolardayız.

Sinema sanatçısı Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı Sinema sanatçısı Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı

Dijital platform geldi ve dedi ki 'biz bu işi istiyoruz ve cumhuriyetin 100. yılında gireceğiz.' Bu arada biz bütçenin yüzde 65-70'ini harcamışız, kostümler hazır her şey hazır... Hadi yapalım dedik, başladık. Birçok finansal konuda önümüzü açtılar, rahat ettik, paramızı aldık, çok mutluyuz. Sonra dediler ki 'biz de Türkiye'den gidiyoruz ama biz Türkiye'yle birlikte dünyadaki Amerika dışındaki bütün ülkelerde operasyonumuzu kapatıyoruz. Platform Türkiye'den çıkma kararı aldı. Atatürk'le birlikte sipariş ettikleri hiçbir proje yok ortada, hepsini kendi sistemlerinden indirdiler.

Platform dünyadaki tüm içerikleri kaldırdı ama konu Atatürk olunca!.. 

Bu karar platform açısından çok teknik bir karardı, bütün dünyada biz lokal içerik üretmeyi durduruyoruz ve lokal içeriklerin tamamını sistemimizden kaldırıyoruz, bu Türkiye'de de bütün Asya'da da her yerde uygulandı. Fakat bir tane sıkıntı vardı, bu kaldırılan içeriklerden biri Atatürk'dü. Konu Atatürk olunca, Cumhuriyetin 100. yılı, bizlerin hassasiyeti; tabii lobicilik dediğiniz şey aslında olayları değiştirmek ya da olayları sizin istediğiniz şekilde oluşturtmak değil, olmuş bir olayı siz yapmışsınız gibi davranmak en büyük lobi faaliyeti. Aslında yapılan buydu. 

Oyunculardan bir ricada bulundum: Bu konuda konuşmayın!

Oyunculardan bir ricada bulundum, nolursunuz bu konuda siz konuşmayın, lütfen. Çünkü siz ne derseniz yanlış anlaşılacaksınız. Tepkiyi az mı gösterdiniz, çok mu gösterdiniz, hiç mi göstermediniz, siz muazzam bir iş yaptınız, dünya çapında bir Atatürk filmi çekilebildi, siz üzerinize düşeni yaptınız, bırakın bundan sonrasını, platform tarafını, diasporaları şunları bunları biz yönetelim. Şu anda şükürler olsun harika bir filmimiz var. 6 bölüm dizimizi 132 ve 135 dakika olarak 2 film haline getirdik.  

BAMBAŞKA SOHBETLER'DE ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR: 

  • Türk televizyon dizileri Ortadoğu'da, Arap dünyasında yasaklandı. Haftanın 7 günü Türk dizileri oynuyordu, yöneticiler dedi ki Türk Kültürü bizi işgal ediyor. Arap oyuncular geldi ve Beyrutlu Gelin diyerek, İstanbullu Gelin'i çektik. Çok beğenildi. Oyuncular yabancı, onların oyuncuları ve Arapça konuşuyorlar. 
  • Arap oyuncular Rus ekolüyle yetiştirilmişler, büyük büyük oynuyorlar. Tunuslular çok çok iyi, Fransız ekolündeler. 
  • Türk dizilerinde bugün üçüncü dördüncü roldeki arkadaşlarımız bile dünya starı, dünyanın her yerinde tanınıyorlar ve biliniyorlar. 
  • Oyuncu seçimini, yüzde yüz yönetmene bırakırım, bana gelip fikrimi sorduklarında ben uzun yol arkadaşıma dikkat ederim, ikincisi de yurtdışı satışında ne kadar etkili ona bakarım. Onun dışında yönetmenin işine karışmamak lazım. 

Editör: Olcay Ünal Sert