Mustafa Kemal’i bize armağan eden, Türk halkının annesi Zübeyde Hanım’ın hayatı ilk kez beyazperdeye taşınıyor. 13 Ekim’de tüm dünyada vizyona girecek “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filminin afiş ve fragmanı yayınlandı. Duygu yüklü sahnelerin yer aldığı fragman, başta sosyal medya olmak üzere tüm mecralarda büyük ses getirdi.


 
“Bir kadın bütün dünyayı değiştirebilir” diyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın hayatı dev bir prodüksiyonla sinemaya taşınıyor. “Onurlu savaşçıların yürekli analarına” adanmış “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filmi 13 Ekim 2023’te tüm dünyada seyirciyle buluşacak. ICNN Yapım imzalı filmin merakla beklenen afiş ve fragmanı yayınlandı. Zübeyde Hanım’ı canlandıran Aslıhan Güner ile Mustafa Kemal Atatürk’e hayat veren Alican Ulusoy’un yer aldığı afiş büyük beğeni topladı. Filmden çarpıcı sahnelerin yer aldığı fragman da izleyenleri duygulandırdı.
 
GİŞE REKORTMENİ “MÜSLÜM”ÜN ORTAK YAPIMCISI NURİ YILDIRIM’DAN
 
Yapımcılığını Nuri Yıldırım ve Alper Tosun’un üstlendiği “Zübeyde, Analar ve Oğullar” filminin yönetmen koltuğunda Cenk Yaz oturdu. Senaryosunu İlber Tekinsoy’un yazdığı filmin oyuncu kadrosunda Aslıhan Güner ve Alican Yücesoy’un yanı sıra Emre Kınay, Devrim Nas, Sitare Akbaş, Enes Demirkapı, Esra Ergün, Wilma Elles, Bülent Keser, Ali Sağ, Mihriban Er, Ferdi Akarnur, Ece Baykal, Emre Zengin, Uğur Özbağı ve Turgay Tanülkü gibi başarılı oyuncular da yer aldı. “Tüm zamanların en iyi dram filmi” unvanıyla adını Türk sinema tarihine yazdıran “Müslüm” filminin de ortak yapımcısı olan Nuri Yıldırım, “Zübeyde, Analar ve Oğullar”ın aynı zamanda proje tasarımcılığını da üstlendi.


 
GİŞE GELİRİ DARÜŞŞAFAKA’YA
 
Geniş bir ekibin aylar süren titiz çalışmalarıyla hazırlanan ve çekimleri İzmir’in Bergama ilçesinde tamamlanan “Zübeyde, Analar ve Oğullar”, Zübeyde Hanım’ın ‘Mustafa’sını yetiştirme sürecine ışık tutacak. Film, Balkan Savaşı yenilgisiyle tek bir mermi atılmadan Yunanistan’a terk edilen Selanik’ten göç etmeye zorlanan Müslüman Türklerin dramını da yansıtacak. Bu acı ve ateş çemberinin içinde dört küçük çocuğunu hastalıklar yüzünden kaybeden Zübeyde Hanım’ın cesaret, dirayet ve metanet dolu yaşam öyküsü hafızalara kazınacak. Mustafa Kemal Atatürk’ün annesiyle arasındaki çatışmaları da ele alan filmin gişe gelirinin bir bölümü, Zübeyde Hanım’ın vasiyetinin devamı niteliğinde Darüşşafaka’ya bağışlanacak.

Sinema sanatçısı Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı Sinema sanatçısı Murat Soydan son yolculuğuna uğurlandı

FİLM HAKKINDA

Zübeyde karakterini Aslıhan Güner'in oynayacağı filmde Alican Yücesoy, Emre Kınay, Devrim Nas ve Sitare Akbaş rol alacak. Senaryosunu İlber Tekinsoy'un kaleme aldığı filmin yapımcılığını Nuri Yıldırım ile Alper Tosun üstleniyor.

Zor şartlar altında altı çocuğunun dördünü küçük yaşta hastalıklar nedeniyle kaybetmiş bir annenin, cesaret, dirayet ve metanetle Mustafa Kemal'i yetiştirme sürecine ışık tutan filmde, Atatürk'ün annesiyle ilişkisi, yaşadığı çatışmalar ve yaşanan zorluklar beyaz perdeye taşınıyor. Çocuğuna bir çınar gölgesi olup, her şartta muhtaç olduğu şefkat ve sevgiyi gösteren bir annenin hikayesini anlatan yapımın, 29 Ekim haftasında vizyona girmesi planlanıyor.

Yapımcılığını ICNN Yapım’ın üstlendiği filmin gişe gelirinin bir bölümü, Darüşşafaka Vakfına bağışlanacak.

Editör: Olcay Ünal Sert