Türk sinemasında yeni bir Mehmetçik destanının yazılacağı TRT ortak yapımı “Nefes - Yer Eksi İki” filmi vizyona girmek için gün sayıyor. Sarsıcı hikayesiyle sezonun iddialı projelerinden biri olan “Nefes - Yer Eksi İki” 15 Aralık Cuma günü izleyiciyle buluşacak.

Tarık Tarcan "Sinemayı bırakmış değilim" Tarık Tarcan "Sinemayı bırakmış değilim"

Sezonun iddialı projelerinden olan TRT ortak yapımı “Nefes - Yer Eksi İki” filmi 15 Aralık’ta beyazperdede seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Yapımcılığını Mustafa Cihat Durmuş’un yönetmenliğini Ozan Uzunoğlu’nun üstlendiği, senaryosu Hakan Evrensel’in romanından yine yazar tarafından uyarlanan “Nefes - Yer Eksi İki”, gerçek hayat hikayelerini çarpıcı bir kurguyla bir araya getiriyor. 1993 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geçen filmde savaş muhabiri Ufuk’a hayat veren İlker Aksum, performansıyla seyirciyi hayran bırakacak.


İlker Aksum, savaş muhabirliğinin zor yanlarını gözler önüne seriyor

Kadrajına yansıyan acı gerçekleri fotoğraflarken, kendi içindeki acıyla da yüzleşen “Gazeteci Ufuk” karakterine hayat veren İlker Aksum; görevini yapmaya gittiği bir askeri karakolda, yaşam ve ölüm gerçekliğini sorgularken, kendi travmalarıyla yüzleşen bir savaş muhabirini başarıyla canlandırıyor. Terörü, hatta ölümü tüm sahiciliğiyle, çatışma sesleri eşliğinde fotoğraflayan “Gazeteci Ufuk” savaş muhabirliğinin en zor yanlarını gözler önüne seriyor. 

Türkiye’nin yakın tarihinden yaşanmış öyküleri beyazperdeye taşımaya hazırlanan “Nefes - Yer Eksi İki", farklı ve gerçekçi anlatımı, incelikle örülmüş senaryosu ve uluslararası kalitedeki prodüksiyonu ile yeni sezonun en dikkat çeken yerli yapımlarından biri olacak.

2023 yılının en çok konuşulacak filmi olmaya aday TRT ortak yapımı “Nefes - Yer Eksi İki”, 15 Aralık’ta sinemalarda.

‘Nefes - Yer Eksi İki’ 15 Aralık’ta sinemalarda.

Editör: Olcay Ünal Sert