Türkiye'de son yıllarda yaşanan ve gün geçtikçe artan kadına şiddet, çocuğa şiddet, tecavüzler, ensest ilişkiler…Avaz avaz bağırsakta bu çirkin ve ahlaksız olaylara dur demek mümkün olmuyor. Uzmanlar, psikologlar, hukukçularda bu konularda çoğu zaman çaresiz kalıyor. Canı yananlar ve halk  bu konuda yeni kanunların çıkarılması gerektiğini ifade ediyor. Umuyorum ki, hükümet bu konuda yeni kararlar almak için çalışma yapıyordur.
İnsan gibi yaşamayı beceremediğimiz müddetçe bu olaylar devam edecektir. Tek dileğimiz biran önce yeni bir  kanun çıkarılmalı ve bu ahlaksız davranışlarda bulunanlara gerekli ceza uygulanmalıdır.
Başınızı fazla ağrıtmadan sizleri yıllar öncesine götüreceğim.
1990’lı yıllarda Kanal D Televizyonunda Fatma Girik ile birlikte “Söz Fato'da" isimli bir realite programı hazırlıyorduk. Yine programın mimarlarından usta televizyoncu aynı zamanda programın yönetmeni Taner Dileklen ile birlikte… Gerçekten yorucu ve meşakkatli  bir işimiz vardı. Gecemiz gündüzümüze karışıyordu. Ama işimizi severek yapıyorduk.  Şu da bir gerçek; yaşadığımız üzerine gittiğimiz konular inanın bizi çok şaşırdıyordu. Pavyonda zorla çalıştırılan genç kızların annelerinin “Kızımı ne olursunuz oradan kurtarın” şeklindeki feryatları.
Kocam bana yıllardır şiddet uyguluyor artık dayanamıyorum diyerek yardım bekleyen çaresiz kadınlar.  Ne yazık ki, son günlerde sık sık duyduğumuz çocuğa cinsel taciz istismar ve ensest olaylar…
Özellikle korkudan ve baskıdan  yıllarca saklanan aile içi cinsel istismarlar… Bir babanın, amcanın, abinin yada dayının öz evladına, öz yiğenine yaptığı ahlaksızlıkları duyunca çileden çıkıyorduk adeta… Böyle bir reziliik olamazdı…
Bu arada tabi ki haberciliğin etik kuralları doğrultusunda konuyla ilgili herkesin bilgisine başvuruyorduk. Bunların arasında aile fertlerine iftira atanlarda olmuyor değildi. Ama o ahlaksızlık sınırını aşanlar itiraflarıyla kanımızı donduruyordu.
Fatma Girik ve ekibi yani bizler bu haber dosyalarını ekrana yansıttığımız için birçok tehdit aldık. Herşeye rağmen bu işlerin peşini bırakmadık üzerine gittik. Çoğu yargılandı, bir çoğu serbest kaldı. Ne değişti, bu olayların benzerleri halen devam ediyor diyebilirsiniz.  Bu konuda haklısınız ancak bizler ne hakimiz ne hukukçu kararı verecek olanlar devlet büyüklerimiz… İnşallah bundan böyle yeni kanunlar çıkar ve yeni  kararlar alınıp insan gibi yaşamayı öğreniriz.

Saygı ve sevgilerimle…
Zafer Dinçer