Merhaba,

Ben yıllarımı mesleğine adamış bir gazete ve televizyon emekçisiyim. Benim gibi binlerce medya mensubu arkadaşım var; gecesini gündüzüne katarak bu meslek uğruna hem beynini, hem de bedenini çalıştırdı. Uzaktan davulunun sesi güzel gelir. Gazetecilik yorucu olduğu kadar keyifli diyenler var çoğu zaman… Size soruyorum; savaş muhabirliğinin neyi keyifli, polis muhabirliğinin neyi keyifli, politika muhabirliğinin neyi keyifli… Gelelim magazin muhabirliğine; yan gel yat şeklinde yorum yapanlar var. O yan yatıp keyif yapanlar masa başında kulaktan dolma haberlerle masa başında magazin haberi yapanlardır. Magazin muhabirliği yapan özellikle gece alemini kovalayan arkadaşlarımız, kardeşlerimiz var. Sabaha kadar o gece kulübü benim, bu gece kulübü senin sabaha kadar bir kare yakalasak ta yarın ki sayfayı kurtarsak diyorlar. İş bu kadar değil, bir de sevgilisiyle yakalanan kafası iyi sözüm o’na playboy, sözüm o’na işadamı çok af edersiniz argo deyimle manitasıyla yakalanınca karşısındaki kameramana veya muhabire yapmadığını bırakmıyor. Kardeşi madem kaçak et kesiyorsun tenha yerlerde dolaş. Manitana tenhalarda menhalarda buluşalım deyiver. Seni hiç kimse görmez rahat edersin. Şaka bir tarafa magazin gazeteciliği de zor iş anlayacağınız. Kendini bilmez bir magandanın kurşunuyla veya kaba kuvvetiyle karşılaşabilirsiniz. Madalyonun öbür yüzünde ise ben magazin gazeteciliğin duayeniyim diyerek, nerede beleş bir açılış var nerede bir avanta iş var dolaşan sözüm o’na gazeteci abiler var. Onlar her türlü işi yapmaya müsaitler. Unutmadan söyleyeyim; bir de Türkçeyi konuşamayan eli kalem tutmayan magazin programı yapımcılarına ne demeli… Hem de Türkiye’nin en önemli kanallarına program yapıyorlar. Bu kadar da bu meslek ayağa düşemez.

Sen getirirsen işten anlamayan adamını yazı işleri müdürü diye, sen getirirsen hayatında jenerik kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeyen adamı iç yapımlar müdürü diye. Yazılı ve görsel basında bu hale gelir.

Uzun yıllardır bu işi idame ettirdiğimiz için bizlere dinozor diyenler var; arkamızdan veya yüzümüze… Evet ben dinozorum kabul ediyorum. Dinozorun mecazi anlamı nedir biliyor musunuz aslında, bilgi ve birikime sahip kişidir. Zamanı dolmuştur, ancak hasbelkader magazin gazetecisi olanların arayıp ta ulaşamadığı peşlerinden koştuğu o ünlüler o dinozorlara bir telefon kadar yakındır. O ünlüler hakkında donanımlı bilgiye bende dahil olmak üzere o dinozorlar sahiptir. Arkadaşlar dinozor her eve lazımdır.

Saygı ve sevgilerimle…

ZAFER DİNÇER