Süperstar Ajda Pekkan'ın sağlığının iyileşmesi hayranlarını sevindirdi.

2 Kasım'da evinde düşerek kalça kemiğini kıran ve 7 saat süren ameliyatın ardından yaklaşık 2 ayda sağlığına kavuşan Ajda Pekkan ödül töreninde tüm dikkatleri üzerine çıktı. First Lady Emine Erdoğan'ın yanında oturan Süperstar, anons edilince ödülünü almak üzere sahneye çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden müzik dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü alan sanatçı tam konuşma yapacakken mikrofonun açılmaması tepki çekti. Sunucunun Pekkan'ı arka tarafa alarak yaklaşık 20 dakika ayakta bekletmesi de şaşkınlık yarattı. Finalde toplu fotoğraf çekildikten sonra sunucu "Siz bir şey söyleyecektiniz" diye hatırlatınca da bu kez Ajda Pekkan konuşmak istemedi ve tören sona erdi.

Sözün özü kültür sanat konusunda sanatçıların konuşmadığı bir tören oldu. Organizasyon çok kötüydü. Çok sayıda ulusal haber kanallarının yayınladığı tören daha renkli ve anlamlı olabilirdi.

Şüphesiz müzikal kariyeri ile Ajda Pekkan bu ödülü hâk edenlerin başında geliyor.

İki ay önce kalça kemiğini kırarak ameliyat olan sanatçının yaklaşık 20 dakika sahnede ayakta tutulması anlamsız geldi. Öyle ki Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Demirel zamanında sanatçıların hep birlikte dizilerek Samanyolu şarkısını topluca söylediklerini hatırlıyorum.

Ajda Pekkan sahneye gelirken sanatçının bir şarkısının müziği fonda verilebilirdi.

​​​Ayrıca konuşma imkanı verilmiş olsa eminim Süperstarımız hayvan haklarından, artan kadın cinayetlerine, öldürülen müzisyenlerden, İran da özgürlük simgesine dönüşen Masha Amini'ye birçok konuda çekinmeden mesaj verirdi. Umarım önümüzde ki yıllarda sanatçıların konuştuğu bir ödül töreni olur.

Emine Erdoğan, Süperstar'ı Beştepe'de Külliye de samimi bir şekilde karşılarken, Orhan Gencebay da törende hazır bulundu.

Ünlü sanatçı Ajda Pekkan, yaptığı yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görüldüğüm için büyük bir gurur ve heyecan içindeyim. Bugün sanat hayatımın en önemli noktalarından biridir. Çünkü bu ödül benim için bambaşka duygular ve çok önemli anlamlar içeriyor. Müzik hayatım boyunca ülkeme olan bağlılığım, sevgim ve milli değerlerim benim için daima önemli ve öncelikli olmuştur. Bu uzun soluklu yolculukta kariyerimi şekillendirirken de tüm bu duygularla verdiğim kararlar ile ülkemin sanatçısı olmayı tercih ettim. Yurt dışındaki kariyerimde birçok teklifi geri çevirmemdeki temel sebep bu kadim topraklardaki sevgi ve aidiyet duygusudur” dedi.

Olcay Ünal Sert