Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, AK Parti reklâm filminde yer alan Hatıran Yeter'in bestesini Ferdi Tayfur'a mâl etti, seslendiren Gülden Karaböcek'i ise görmezden geldi.

Sabah gazetesinde büyük hata... 'Hatıran Yeter'in bestecisini nasıl bilmezler?

Sabah gazetesi yazarı Yüksel Aytuğ'un 28 Mart 2024'te kaleme aldığı "Bir gün gitsen bile Hatıran Yeter" başlıklı yazıyı büyük şaşkınlıkla okudum.

Malesef Aytuğ, AK Parti'nin yeni reklam filminden bahsederken en ufak  bir araştırma yapmamış. Hatırlarsanız, AK Parti'nin yeni reklâm filminde efsane Gülden Karaböcek'in seslendirdiği Hatıran Yeter' adlı şarkıya yer verilmişti. Nostaljik bir klip tadında çekilen reklâm filminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın afişine de yer verilmişti.

Yuksel Aytug 28.3.2024

Şimdi gelin hep birlikte bakalım Yüksel Aytuğ yazısına bakalım nasıl bir hata yapmış:

"Ferdi Tayfur'un en iyi bestelerinden biri olan ve içinde "Bir gün gitsen bile hatıran yeter" sözleri geçen şarkı bugüne kadar Ferdi Tayfur ile birlikte Sibel Can'dan Zakkum grubuna kadar pek çok sanatçı ve topluluk tarafından yorumlanmıştı."

Yuksel Aytug Hatiran Yeter Sabah 28.3.2024

Ferdi Tayfur Gülden Karaböcek Fotoğraf Olcay Ünal Sert

Fotoğraf: Olcay Ünal Sert. (Ferdi Tayfur ve Gülden Karaböcek, Kral TV Video Müzik Ödülleri Töreni'nde görülüyorlar ).

ULUSAL BASINDA BÖYLESİNE BÜYÜK BİR YANLIŞ AZ RASTLANIR TÜRDEN

Birincisi beste Ferdi Tayfur'a ait değil. Hatıran Yeter'in bestecisi Yılmaz Tatlıses'tir. Söz yazarı ise Ahmet Selçuk İlkan'dır.

Dikkat ettim yazıda Zakkum ve Sibel Can'dan da bahsediliyor şarkıyı okuyanlar arasında, ısrarla Gülden Karaböcek'ten bahsedilmiyor. Oysa AK Parti'nin reklâm filminde şarkıyı seslendiren isim Gülden Karaböcek.

Sabah Gazetesi'nden Metin Yüksel, bu tür basit gibi görünen ama önemli hatalara çok dikkat eder. Sosyal medyadan da Sayın Aytuğ'a hatasını bildiren bir uyarıda bulundum, her hangi bir geriye dönüş olmayınca da bu yazıyı kaleme alarak doğrusunu belirtme ihtiyacı hissettim.

Çünkü yeni nesil neyin ne olduğunu bilimeyebilir. Son olarak Hatıran Yeter sinema filmi için Hakan Altun'un seslendirdiği şarkıyı, Ferdi Tayfur, Gülden Karaböcek, Seda Sayan, Zara ve Serkan Kaya da albümlerinde seslendirmişlerdir. Yılmaz Erdoğan da 'İnci Taneleri' dizisinde seslendirmiştir.

Günümüzde güftekâr ile besteciyi ayırt edemeyen yazarlar var. Taktir edersiniz ki Yüksel Aytuğ gibi yılların deneyimli yazarı böyle bir hata yapınca ister istemez göze battı. Kaldı ki 2024 yerel seçimlerine 3 gün kalmış. 

Yılmaz Tatlıses

 5 yıl önce; 2 Kasım 2018 de, 73 yaşında hayatını kaybeden 'Hatıran Yeter'in bestecisi Yılmaz Tatlıses'i rahmetle anıyor, şair Ahmet Selçuk İlkan'a da uzun ömürler diliyorum.

Ibrahim Tatlıses Yılmaz Tatlıses

Yılmaz Tatlıses, İbrahim Tatlıses'e soyismini veren bestecidir.

Hatıran Yeter, Aşk Yarası, Nasıl İsyan Etmem, Seni Sevmeyen Ölsün, Yıllar Utansın gibi önemli bestelerinin yanı sıra Doymadım Sana, Ağla Gözlerim Ağla, Mavi Mavi gibi güfteleri de vardır. Bu arada diğer bir ustanın da hakkını yemeyelim, 'Mavi Mavi'nin güftesini Burhan Bayar ile birlikte yazmışlardır.

Huzur içerisinde uyu Yılmaz Tatlıses.

Gülden Karaböcek 80ler

Buradan unutulmaz şarkıların bestecisi ve yorumcusu Gülden Karaböcek'i de saygı ve sevgiyle selamlıyor, uzun ömürler diliyoruz. AK Parti'nin belediyecilik reklâmına duygusal sesiyle çok şey katmış. Reklâm filmini izlerken bir anda 80'li yıllara gidiyorsunuz. 

Klipte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 90'lı yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu reklâm afişine de yer verilmiş... Hatırlarsanız Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa süre önce 'Son seçimim' demişti. Bu sözlerin ardından yerel seçimler için Gülden Karaböcek'in seslendirdiği 'Hatıran Yeter'in seçilmiş olması anlamlı bulundu. 

0X0 1711607291682

AKP'nin 'Hatıran Yeter'in fonda yer aldığı reklâm filmi partili partisiz her kesim tarafından çok beğenildi. Bunda efsane Gülden Karaböcek'in o kırılgan sesinin de etkisi büyük.