Öne Çıkanlar Bartu Dilmen Dizi Egemen Mustafa Şener Edis magazinsortie.com

Tümay Özokur & Çağatay Öztürk: Oyunculara rahat edecekleri kıyafeti diken terzileriz

EMİNE BIYIK
emine.biyik@aksam.com.tr

ŞÖHRETİ MESLEK OLARAK ALGILIYORLAR
Çağatay Öztürk: Türkiye’de kariyer ve şöhret planlaması yapan ilk kurumuz. Tümay bana böyle bir teklifle geldiğinde çok mutlu oldum. Kendi alanımda 6 yıl öncesine kadar Londra’daki ve Amerika’da şöhret planlaması üzerine çalışmış bir uzmanım. İlk olarak Tümay ile birlikte bunu sistematik bir halde yapmanın formülü üzerinden ilerledik. Şu anda Tümay Özokur Kurumu olarak belirlediğimiz müfredatı her şeyi son derece teknik ve pratik hayata uygun hale getirdik. Çünkü kimi şöhret olmayı, oyuncu olmakla karıştırıyor kimi de şöhreti bir meslek olarak algılıyor. Belki çok iddialı gelecek ama oyuncuların ciddi anlamda arıza olduğunu düşünüyorum. Arıza olmayan kişiden oyuncu olmuyor zaten. Burada psikoterapist ve menajerin bir araya gelmesinin sebebi; şov busines’taki insanların arızalı taraflarını pozitife çevirmek. Oyuncumuza bir teklif geldiği zaman kariyer planlaması üzerinden rolü teknik açıdan kabul etmeli mi, etmemeli mi gibi bir değerlendirme yapıyoruz. Artı oyuncunun basındaki konumunu ve o işle ilgili tutumunu, isteklerini de değerlendiriyoruz. Çünkü günün sonunda o kıyafetin içinde rahat hissetmeli… Oyunculara içinde rahat edebilecekleri kıyafetleri diken birer terziyiz. Buradaki amacımız da onları en şık halde göstermek ve var olan defolarını en şık şekilde onarmak.
İLKLERİ SEVİYORUM
Tümay Özokur: Bütün oyuncuların kariyerlerinde belli bir noktaya gelmelerinde ciddi köprü oluşturdum. Fakat şöhret öncesi ve sonrası yaşanan değişiklikleri yaşayarak öğrendim. Bu şuna benziyor; başınız ağrıyor ve ağrı kesici almanız gerekiyor ama hangi ilacı almanız gerektiğine uzman karar veriyor. Arızaları tespit ettim, sebeplerini gördüm; değişimlerdeki alt metni çok doğru okudum. Bunun zaman zaman kişiye ciddi arızalarla yansıdığını gördüğümde bir terapist tarafından çözülmesi gerektiğine ikna oldum. Çağatay’ın dediği gibi ilkleri seviyorum. Umarım her zaman önderliğimiz sürer… Müjdat Gezen’in çok sevdiğim bir lafı var “Ben mezun ediyorum, Tümay meşhur” diye. İnsan ilişkileri konusunda çocukluğumdan beri iyi bir gözlemci bir tarafım vardı. Hiçbir detayı kaçırmıyorum; bakışlardaki, ifadelerdeki… Türkiye’de kast sistemini ilk başlatan kişiyim. O zamanlar ‘100 kişi çağırın, 10 kişi seçeceğiz’ yoktu. Söylerdim ve oynarlardı. Örneğin Demet Evgar “Ben bu işi bırakacağım, yapamayacağım” dediği noktada “Demet saçmala sen çok iyi bir komedyensin” dedim. Nitekim Demet hepimizin çok sevdiği bir sanatçı. Bunun gibi birçok örnek var. Mustafa Üstündağ, Engin Altan Düzyatan, Ertan Saban gibi…
ŞÖHRETİ BESLEMENİZ GEREKİYOR
Kariyer planlamasının devam etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü başlangıç, gelişim ve sonuç vardır. Ama ‘şöhret’ olduktan sonra yönetilmesi gereken bir durum. Gerek psikolojik anlamda gerek prestij anlamında devamlılığı çok önemli. Düşünsenize dünya starı olmuşsunuz hakkınızda bir kriz haber çıkıyor. Kime danışması lazım?
Çağatay: Kesinlikle sürekliliği olmalı. Çünkü şöhreti bir canlı olarak kabul ediyorum; kedi gibi, kuş gibi… Dolayısıyla onu beslemeniz gerekiyor. Ama ne ile beslemeniz gerektiğini ve nasıl bir diyete tabi tutmanız gerektiğini bilmeniz, dönem dönem yeni programlarla çeşitlendirmeniz lazım. Nerede ne kadar gözükeceğinizi, ne söyleyeceğinizi çok iyi bileceksiniz. Bunun dünyada birçok örneği var. Mesela Kate Moos uyuşturucudan yakalandığında doğru yönlendirildiği için şöhretinden hiçbir şey kaybetmediği gibi tam tersine 180 bin dolara yurtdışına defileye giderken, iki buçuk ay sonra 260 bin dolara defileye gider oldu. Türkiye’de çok önemli yeteneklerin bu krizleri doğru yönetemedikleri için kaybolup gittiklerini gördüm ve görmeye devam ediyorum. Dolayısıyla şunu unutmamaları gerekir; şöhret olmak bir ekip işidir. Tesadüfen şöhret olabilirsiniz ama kalıcı şöhret olma konusunda tesadüfler geçerli değildir. 
EN BÜYÜK HATALARI; İSTİKRARSIZLIK
Tümay: merkezlerine kendilerini oturtuyorlar ve başarılarını kendilerine, başarısızlıklarını başkalarına mal ediyorlar. Onlar egolarını değil, egoları onları yönetiyor. Böylece yok oluyorlar.
Çağatay: En büyük hataları istikrarsızlık. Shari Stone’nin bir röportajını okudum. Çok güzel bir şey söylemişti “50 yaşını geçiyorum. Aynaya baktım, yüzümde kırışıklıklar daha bir belirginleşmiş ve yaşlandığımı anladım. O dakikadan itibaren bir şeye karar vermeliydim, nasıl yaşlanacağıma ve ben bir dansçı gibi yaşlanmaya karar verdim. ilk olarak da artık bir gram dahi alkol almayacağım ve her sabah erken kalkacağım, sporumu ve yogamı yapacağım. Hayatıma meditasyonla yürüteceğim” demiş. Sadece işinizi iyi yapmanız yeterli değil, olaya bir paket olarak bakmak lazım. 
Tümay: Yollarımızı ayırdığımız ama tekrar çalışmak isteyenlerin genellikle geri dönüşleri kabul edilmiyor. Çünkü bazen gitmesini bilmiyorlar. Hep söylüyorum benim bir tarafım morg, bir tarafım doğumhane. Birileri gelecek, birileri gidecek. Evlilikte de böyledir, ayrılabilirsiniz ama arada çocuk varsa o kapıları kapatırken sert kapatmamak lazım. Sizin haklı olduğunuzu kabul ettikten sonra ve hayatında olması gerekenin sizi olduğunu fark ettikleri zaman, sizin kafanızda o kapıyı çarpıp giderken ki resim oluyor. O zaman da bir daha o resme bakmak istemiyorsunuz. 

Tules Evren & Çağatay Öztürk & Tümay Özokur

TÜMAY ÖZOKUR ATÖLYE
Çağatay: ‘Tümay Özokur Atölyesi’ Tümay ve Tules (Evren) ile birlikte başlattığımız güzel bir oluşum.   
Tümay: Çağatay şöhret yönetimi konusunda ders veriyor. Böyle bir ders ne konservatuvarda ne de başka atölyelerde var. Amacımız oyuncu yetiştirmek değil, oyuncu olmak isteyen kişilerin sektörde ne yapmaları gerektiğini onlara doğru anlatmak. Sözleşmede ne yazılır, ne değişir, sosyal medya nasıl kullanılır, mali yükümlülüklerin ve sorumlulukların nelerdir. Basınla ilişki, doğru imaj teknikleri ve en son dersimiz olan şöhret yönetimi ile kariyer planlaması. 6 hafta sonunda sete gittiğinde, setçiye, yönetmene ne sorması gerektiğini biliyor. Senaryoyu eline aldığında nasıl analiz edecek bunların hepsi tek tek anlatılıyor. (Röportaj: Emine Bıyık / Akşam)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

version="1.0" standalone="yes"?> <